ENIAC
ENIAC – a kezdetek
1946-ban február 14-én mutatták be a nyilvánosságnak az első általános célú számítógépet, az ENIAC-ot (Electronic Numerical Integrator And Computer). Az ENIAC az összeadásokat és kivonásokat ezerszer gyorsabban végezte kortársainál.
Az ENIAC-ot 1943 júliusában kezdték építeni Project PX kódnéven az amerikai Ordnance Department és War Department megrendelésére. Hivatalosan a szerződést a főmérnök, John Presper Eckert 24. születésnapján, május 9-én írták alá. A projekt másik fontos embere John W. Mauchly Eckert professzor volt a University of Pennsylvaniához tartozó Moore School of Engineeringnél. A gép végül 1945 novemberében készült el, a költségek az eredetileg tervezett duplájára ugrottak, 468 ezer dollárba került a világ első általános célú számítógépe.
A gépet körülbelül 50 ember építette két évig. Programozói hosszú ideig nők voltak, akiknek feladatát képezte a vakuumcsövek cseréje is, melyhez egy idő után 15 perc alatt ki tudták választani, hogy a 18 ezer darabból melyik ment tönkre.
Néhány érdekesség:
- Tízes számrendszerben számolt
- Másodpercenként ötezer műveletet tudott elvégezni
- Működéséhez légkondi kellett, hogy ne olvadjon szét a gép
- Leghíresebb programozói nők voltak
- Teller Ede hidrogénbombájához végzett el számításokat
- Egyetlen darab készült belőle
- Kábelek dugdosásával lehetett különböző feladatokat elvégeztetni vele
- 1955-ben villámcsapás tette tönkre
Még több információ a szöveg forrásában itt olvasható.
További érdekességek az ENIAC-ról következő angol nyelvű videóban itt.